Mozete li mi molim vas napisati izuzetke u kovalentnoj vezi? kao npr,berilijev klorid,aluminijev klorid...

Ime i prezime: Lorna Lončar

Nisam siguran da razumijem pitanje. Zapravo, siguran sam da ga ne razumijem.
O kovalentnom vezivanju možemo govoriti svaki put kada dolazi do izmjene elektrona između dvaju povezanih atoma (tj. kada postoj(i/e) elektron(i) čija je gustoća vjerojatnosti nalaženja u blizini obije u vezi sudjelujuće jezgre veća od nule). Načelno, to je zadovoljeno uvijek, tako da možemo reći da svaka veza ima donekle kovalentni karakter. S druge strane, ukoliko su povezana dva raznovrstna atoma, uvijek će jedan privući elektrone više od drugoga tako da će veza biti polarna, te možemo govoriti o ionskom karakteru veze. Američki je kemičar C. L. Pauling definirao da je veza točno 50% kovalentna i 50% ionska ukoliko je razlika elektronegativnosti dvaju vezanih atoma 1,9. Možemo dakle reći da su one veze koje nastaju među atomima čije se elektronegativnosti razlikuju za manje od 1,9 (u glavnom) kovalentne, a sve one nastale među atomima čije se elektronegativnosti razlikuju za više od 1,9 (u glavnom) ionske. Iz toga slijedi da su čisto kovalentne veze samo veze među istovrsnim atomima (primjerice u molekulama F2, O2, P4, S8 i td.), dok čisto ionskih nema, mada će veze atoma velike razlike elektronegativnosti (primjerice alkalijskih metala s halogenim elementima) imati vrlo malen udio kovalentne.
Treba uz to naglasiti i da opisivalje veze kao ionske i kovalentne uopće nije najsretnije rješenje, tako da neki autori smatraju da bi te termine trebalo izbjegavati i govoriti samo o fizičkim veličinama kojima su veze određene, dotično o polarnosti i elektronskoj gustoći.
Nadam se da sam pogodio u kom smjeru leži ono što te muči, te da te ovaj kratki pregled može naputiti k rješenju tvojega problema, ili barem olakšati ti postaviti razumljivo pitanje.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr