Zašto nastaje suhi led? Misli se kada se potlačeni ugljikov(IV)-oksid pušta u atmoseferu. I možete mi odg. zašto se sumporov(IV)-oksid bolje otapa od ugljikova(IV)-oksida u vodi?

Ime i prezime: Zvonimir Lacković lacko.017@gmail.com

1. Kada se plinovi šire u atmosferi, oni vrše rad ("guraju" okolni zrak). Za to moraju utrošiti energiju, što dovodi do pada temperature (hlađenja) plina. Naglo hlađenje (ukapljenog) ugljikova dioksida do kojega dolazi kada se omogući izlazak ugljikova dioksida u atmosferu dovodi do njegove kristalizacije.
2. Tome su dva razloga. Prvi je u tomu što je nastala kiselina u slučaju otapanja sumporova dioksida bitno jača (prva disocijacijska konstanta je oko 25 tisuća puta veća) radi čega se bitno više otopljenog sumporovog dioksida prevodi u hidrogensulfitni ion, no što se ugljikova dioksida prevodi u hidrogenkarbonatni. Drugi je u tomu što je molekula sumporova dioksida polarna za razliku od linearne molekule ugljikova dioksida, te je stoga u vodenoj otopini nešto bolje solvatirana i otopina ih može više (tj veću koncentraciju) sadržavati.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr