ovako... mi smo danas pisali nacionalne i u testu je bilo jedno pitanje koje nisam baš znala rješiti... pitanje je glasilo otprilike ovako: empririjska formula nekog ugljikovodika je CH2. Njegova gustoća je 14 puta veća od gustoće vodika. Kako glasi formula tog ugljikovodika: a) CH2 b) C2H4 c) C3H6 d) C4H8 hvala.

Ime i prezime: Helena Ciak ena10@net.hr

S obzirom da si osmi razred pretpostavljam da znaš što označava pojam gustoće- omjer mase i volumena. Tako znaš da 1 mL žive nije iste mase kao 1 mL vode.

U zadatku ti je zadano da je gustoća ugljikovodika 14 puta veća od gustoće vodika. Vodik je plin, a također su ugljikovodici ponuđeni u rješenju plinovi - da nisu bilo bi potrebno zadati još pokoji detalj u zadatku. Neka svojstva plinova poznaješ, a ono koje ti omogućava rješavanje ovog zadatka (jedan od načina) je to svojstvo da popunjavaju sav prostor koji im je na raspolaganju, primjerice tvoju sobu, dok jedna čokolada to nažalost ne može.

Omjer gustoće ugljikovodika i vodika je 14-> to znači da je omjer mase i volumena(CxH2x) te mase i volumena vodika (H2) 14. Kako su plinovi, obojica će ispuniti jednaki volumen koji im je na raspolaganju, tako da se volumeni u izrazu pokrate i ostanu ti samo mase. A masu možeš izraziti preko relativne molekulske mase,
tj. Mr(CxH2x)*u/(Mr(H2)*u) =14, sad uočavaš da se i u krati, te iz ovog jednostavnog izraza odrediš koji se ugljikovodik skriva iza ove priče.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr