Postoji li nacin na koji mozemo odrediti broj konstitucijskih izomera ako znamo molekulsku formulu? Npr. alkan C7H16 ima 9 izomera. Postoji li nacin da saznamo taj broj bez da pokusavamo nacrtati sve moguce strukture? Zanima me kako cu na ispitu biti sigurna da sam nacrtala sve izomere (i ciklicke i s dvostrukim vezama ako su moguce)ako ne znam koliko ih zapravo ima. Koristi li se tu neka formula ili trik? :D Hvala na odgovoru! :)

Ime i prezime: Martina Gačar mali_timon@hotmail.com

Nazalost Martina, nema jednostavnog načina za odrediti broj izomera. Dapače, za sada u opće ne postoji općeniti postupak za određivanje broja izomera ugljikovodika zadane formule. U slučaju alkana (tj. zasićenih acikličkih ugljikovodika) to načelno jest moguće, no uopće nije jednostavno. Također su razrađene rutine za neke druge skupine spojeva, ali, kao što rekoh, općeg rješenja još nema. Grana matematike pomoću koje se takovi problemi rješavaju je teorija grafova (nešto između kombinatorike i topologije, bliže topologiji) i ona ne porađa jednostavne formule, tako da je za odrediti koliko izomera neki (relativno jednostavni) ugljikovodik ima, daleko najjednostavnije nacrtati mu sve izomere odreda i prebrojati ih. Sretno ;).
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinovic   vstilinovic@chem.pmf.hr

Odgovoru Vladimira Stilinovića dodao bih još podatak da je u nedavnom broju Prirode (ožujak 2008.) na str. 44–47 objavljen članak dr. sc. Nenada Raosa naslovljen "Izomeri, izomeri – koliko ih ima?". O problemu prebrojavanja izomera dr. Raos je pisao i ranije, konkretno u članku "Što je dvodimenzijska struktura?" u knjizi "Nove slike iz kemije" (Školska knjiga i Hrvatsko kemijsko društvo, Zagreb, 2004.), str. 63–74., a tim su se problemom inače dosta bavili hrvatski znanstvenici akademik Milan Randić (matematičar) i akademik Nenad Trinajstić (kemičar) i po tome postali poznati u svijetu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr