na što se djele kemijski spojevi i elementarne tvari. cijeli internet sam pretražila i nigdje niam to našla

Ime i prezime: Tea Filipović teki.sunny@yahoo.com

Ovisi s obzirom na što ih želimo podijeliti.
Zamisli si analogno pitanje "Kako se dijeli voće?". Možemo ga podijeliti po boji (na crveno, zeleno, žuto, ljubičasto...), po tome kako raste (male zelene biljčice, grmlje ili drveće), po okusu ili po mirisu. Možemo ga dijeliti na zrelo i nezrelo, na ono koje volimo jesti i ono koje ne volimo...
Posve jednako tako možemo zamisliti jako puno kriterija po kojima možemo na ovaj ili onaj način podijeliti elementarne tvari (prema agregacijskim stanjima pri normalnim uvjetima, prema nekom kemijskom svojstvu, prema strukturi, prema elementima čije su to elementarne tvari...) odnosno kemijske spojeve (opet prema kakovom fizičkom ili kemijskom svojstvu, prema elementnom sastavu, prema (molekulskoj) strukturi, prema podrijetlu i nalaženju...). Stoga ukoliko ne znamo s obzirom na što (iliti po kojemu kriteriju) nam tvari valja podijeliti, ne možemo podjelu izvršiti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr