Bok!Morala bi naći odgovor na pitanje "Koja je prirodna uloga škroba, a koja celuloze?"Sada, ja sam za škrob našla odgovor, a za celulozu se dvoumim između dva odgovora: daje biljkama čvrstoću ili da potiče rad crijeva i poboljšava probavu.Možete li mi vi reći neki koji je odgovor bolji, ako nije nijedan dajte mi neki svoj odgovor.Ako može i za škrob mi dajte neko svoje rješenje.Puno hvala,Maja.

Ime i prezime: Maja Fabijanić

 


Uključiš li najobičniju logiku, možeš se zapitati zašto bi nekoj biljci bilo bitno da nekome tko ju pojede bolje rade crijeva?
Evolucija je takva da najbolje prolaze oni stvorovi koji rade u vlastitom interesu (altruizam u složenijih vrsta također je oblik poslovanja u vlastitu korist, ali nešto indirektniji, no, to je već podalje od tvojeg pitanja).

Ako se kao primjer nabace npr. trešnje, onda stvar postaje malo kompliciranija. Iako postoji sjemenka koja sadrži sve što treba klici za početak, ima još toga oko nje što je očito tu da nahrani neku pticu ili neku drugu živinu. No, brzo se vidi čemu je to ako se sami najedemo trešanja pa osjetimo laksativni učinak. Trešnja je našla način da njezine sjemenke odu dalje od stabla i to uz pomoć životinja koje joj jedu plodove. Kako u trešnjama ima i škroba (u sjemenkama)i celuloze (i vode i fruktoze i koječega još), to se lijepo može vidjeti što čemu služi. Škrob je u sjemenci i očito je tamo da klica ima otkud izvući energije za početak rasta. Celuloze ima posvuda i vrlo je vjerojatno da bi bez nje trešnja bila mlohava kapljica.
Tako ispada da i škrob i celuloza služe biljci. To što su mnoge životinje našle načina da te polimere probave ne znači da ih biljke zato sintetiziraju.
Za namamiti životinje puno su korisniji mirisi, boje i šećeri.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija