Ja sam napravila te pokuse bez problema. Nisam vas ni pitala kako treba napraviti pokuse, nego što znači "objasniti strukturne promjene na molekulskoj razini" i da mi date primjer ili nešto slično. Nisam posjetila ovu stranicu zato što sam lijena i ne da mi se napraviti pokuse nego zato što mi je taj pojam stran i ne znam što se traži i očekuje od mene. Hvala.

Ime i prezime: Kristina Novak ireth7@net.hr

To znači opisati te promjene kemijskim jednadžbama kao što sam ti i napisala u prethodnom odgovoru, ali pretpostavljam ne baš jasno, pa se ispričavam zbog toga.

Glavni sastojak ljušture školjke, ljuske jajeta je isti kao i glavni sastojak našeg divnog Velebita - kalcijev karbonat. Ako si stvarno izvela pokuse kao što tvrdiš da jesi, onda si sigurno uočila nekakve mjehuriće koji nastaju žarenjem. Također sigurna sam da si uspjela zaključiti da se radi o nekom plinu, a s obzirom na poznavanje kemije mogla si zaključiti da se tu radi o ugljikovom dioksidu. Tako da si prvu promjenu mogla opisati slijedećom jednadžbom:
CaCO3 -> CaO + CO2 + H2O

Da si kao jedan od produkata dobila CaO ti je rekao naš divni crveni kupus, koji ti je svojom bojom ukazao na bazičnost otopine.
CaO+ H2O -> Ca(OH)2

Nadam se da sad znaš i sama dalje, ako zapneš javi se.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr