Dali biste mi mogli objasniti strukturne promjene do kojih dolazi tijekom ovih pokusa: a)kada se u epruvetu sa 5 mL destilirane vode ubace ižareni komadići ljušturice školjke i doda se nekoliko kapi ekstrakta crvenog kupusa b) kada se upuhuje zrak iz pluća u epruvetu sa 3 mL vanene vode c) kada se u nekoliko mL destilirane vode i 5 kapi ekstrakta crvenog kupusa ubaci soda bikarbona d) kada se u nekoliko mL destilirane vode i 5 kapi ekstrakta crvenog kupusa ubaci soda bikarbona koja je prethodno zagrijavana na plameniku I za kraj, ne razumijem što se uopće traži od mene u ovom zadatku. Što su to strukturne promjene i kako bi se to trebalo objasniti? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Kristina Novak ireth7@net.hr

Prije svega od tebe se očekuje da napraviš te pokuse, za što ti stvarno ne treba puno. Umjesto školjke možeš koristiti ljusku jajeta ili neku drugu supstancu ista sastava. Glavica crvenog kupusa košta 3 kn tako da odi u dućan i doma napravi eksperiment. Opažanjem eksperimenta doći ćeš do brojnih spoznaja koje će ti pomoću u pisanju kemijskih jednažbi kojima ćeš opisati nastale promjene u pokusima.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr