molim Vas da mi objasnite kako mogu naći koliko atoma ima u molekuli nekog elementa, npr.fluora, klora itd Hvala

Ime i prezime: matias Anzaldua zlatka.plenkovic@zg.htnet.hr

Najprije treba znati da atomi metala u pravilu ne tvore molekule, nego goleme pravilne atomske slagaline, pa zato kao formulsku jedniku metala uzimamo jedan atom, npr. Na, Cu, Au, Fe... Budući da metali čine veći dio periodnog sustava elemenata, time smo riješili najveći dio problema.

Zatim treba reći da se atomi jednog elementa u principu mogu spajati na različite načine i tvoriti različite vrste molekula. To se najbolje može ilustrirati na primjeru sumpora, o čemu opširnije vidi ovdje. Daljnji je primjer ugljik, koji se osim kao dijamant i grafit, pojavljuje još u čitavom nizu drugih oblika, npr. u obliku molekula C60 i C70 (to u osnovnoj školi ne treba znati, ali nije na odmet ovdje spomenuti).

Ipak, možemo reći da se nemetali u većini slučajeva pojavljuju kao dvoatomne molekule, pa tako imamo molekule N2, O2, F2, Cl2, Br2, I2..., a sve one molekule koje su iznimka tog pravila, zapamtit ćemo upravo po tome što su iznimka, npr. kisik se osim kao O2 pojavljuje i kao O3 (ozon), zatim imamo molekule P4, i to bi otprilike za osnovnu školu trebalo biti dovoljno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr