Kako odredit koji ce atom jace privlaciti zajednicki elektronski par bez tablice elektronegativnosti? npr Se i P

Ime i prezime: Marko Jakovljevic maky_j@hotmail.com

Općenito je pravilo da elektronegativnost elemenata periodnoga sustava opada s brojem perioda (dakle odozgo prema dolje) i raste s nabojem jezgre (dakle s lijeva na desno). Ukoliko dakle imamo parove elemenata poput F i O, Cl i Br, Rb i Ca, elektronegativniji će biti F, Cl odnosno Ca. U slučaju parova poput Se i P stvar nije tako lako predvidiva (pogotovo uzevši u obzir da je sam selenij elektronegativniji no što bi se očekivalo -- čak elektronegativniji od sumpora), tako da ako baš silom želimo predvidjeti elektronegativnost, možemo je izračunati iz podataka o iznosu elektronskog afiniteta i energije ionizacije, ukoliko su nam isti poznati.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@shem.pmf.hr