radim referat na temu zivi organizam kao laboratorij (cca 2,3 str.), pa neznam gdje da pocnem s trazenjem pojmova vezanih za tu temu.trebala bih pisati o kemijskim reakcijama koje se odvijaju u covjeku.ako moze savijet? unaprijed hvala!

Ime i prezime: vedrana fontana veky19@net.hr

Draga Vedrana, u živome se organizmu zbiva toliko kemijskih reakcija da dvije do tri stranice ne bi dostajale za nabrojati ih, a kamoli napisati nešto o tome. Moj ti je savjet da nabaviš nekakav udžbenik biokemije i odabereš što ti se od te hrpe podataka najviše sviđa. Kratki pregled biokemije (eng. biochemistry) možeš naći primjerice na Wikipediji. Isto bih ti tako kao zgodnu literaturu preporučio popularnoznanstvenu knjigu Frana Bubanovića "Kemija živih bića", no kako je dotična prilično stara knjiga, to ti možda ne će biti moguće do nje doći.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr