1. Što je BL-kiselina, a što BL- lužina?, 2. što znači pojam elektrolitičke disocijacije kiseline (ili baze)? hvala

Ime i prezime: Mateja varjaćič teoros@net.hr

1. Broensted-Lowryjeva (BL) kiselina je kemijska vrsta (molekula, ion...) koja se ponaša kao kiselina prema definiciji Broensteda i Lowryja, tj. ona vrsta koja u reakciji predaje ion(e) H+ drugoj vrsti. Potonja vrsta, koja vodikov kation (hidron) prima jest Broensted-Lowryjeva (BL) baza. Termin BL-lužina ne postoji.
2. Elektrolitska disocijacija je pojava da pojedine tvari u otopinama disociraju na ione. Elektrolitska disocijacija kiseline (baze) jest pojava da kiselina (baza) disocira u (vodenoj) otopini na vodikove katione i odgovarajuće anione (odgovarajuće katione i hidroksidne anione).
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr