Molim vas možete li mi objasniti pojam polupropusne membrane, njezina svojstva i značaj za život? I što je to reverzna osmoza? Hvala

Ime i prezime: Blanka Lovrić x_blanka@net.hr

Polupropusna (ili semipermeabilna) membrana je membrana (opna) kroz koju neke molekule ili ioni mogu, a drugi ne mogu prolaziti, ili ako želimo biti još točniji i precizniji, možemo reći da različite čestice imaju bitno različitu brzinu prolaska kroz polupropusnu membranu. Ta brzina ovisi prije svega o veličini i naboju čestice, a zatim o razlici osmotskih tlakova s jedne i druge strane membrane, te o temperaturi.

Značaj polupropusne membrane za život je velik. Dovoljno je reći da su stijenke svih živih stanica polupropusne membrane, da se uvidi koliko je veliko njihovo značenje za biološke procese.

Više o polupropusnim membranama vidi ovdje.

Osmoza je pojava spontanog prelaska čestica kroz polupropusnu membranu iz područja veće koncentracije u područje manje koncentracije. Reverzna osmoza je obrnuti proces. Za razliku od osmoze, koja je spontana (odvija se sama od sebe), reverzna osmoza je proces za koji je potrebno uložiti energiju. Proces reverzne osmoze odvija se u prirodi npr. u bubrezima. U industriji se proces reverzne osmoze primjenjuje za pripravu pitke vode iz morske vode (tzv. desalinizacija ili "odsoljavanje" morske vode).

Više o osmozi (i reverznoj osmozi) vidi ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr