Poštovani g. Portada! Ispričavam se što nisam naglasio kod svog upita u vezi s acetil-jodidom da sam nešto pronašao (isto što i Vi), ali mi to na žalost nije dovoljno. Moj programski zadatak podrazumjeva puno više detalja pa molim ako postoji još koja opcija (literatura na hrvatskom jeziku - popis opasnih tvari s istim svojstvom - koroziva tvar ( prema listici opasnosti br. 8), a sve opet u smislu prijevoza opasne tvari ili prema ADR, RID, ICAO-TI i sl. Puno hvala!

Ime i prezime: Mladen Nimac mnimac@mvpei.hr

Za sve dodatne informacije o svojstvima acetil-jodida, kao i zakonskim propisima kojima je regulirano postupanje s njime, predlažem vam da se obratite Hrvatskom zavodu za toksikologiju (HZT), e-mailom ili telefonski. Adresa njihove internetske stranice je http://www.hzt.hr/, a tamo se nalazi i rubrika s pitanjima i odgovorima, dosta slična našoj rubrici Vi pitate – e-škola odgovara (samo s puno manje odgovorenih pitanja :-).

Dodao bih i da časopis Kemija u industriji ima stalnu rubriku naslovljenu Požarno opasne, toksične i reaktivne tvari u kojoj se već godinama svaki mjesec obrađuje po jedna tvar. Iskreno rečeno, sumnjam da ćete pronaći baš acetil-jodid, ali nije isključeno da pronađete nešto slično što bi vam moglo koristiti. Evo primjerice monografije za metil-jodid ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr