Javljam Vam se u vezi Državnog natjecanja iz kemije održanog u Rovinju.Prvo bih htjela pohvaliti organizatore jer je organizacija bila skoro pa savršena(za razliku od nekih drugih natjecanja).A sad neka pitanja u vezi sa zadaćom:U 15. zadatku(onaj sa benzojevom kiselinom) kao pitanja se daju neke stvari za koje ja do tada uopće nisam čula!Primjerice:toluen,oznaka za benzenov prsten Ph,itd...Da li biste priznali odgovore metilbenzen i umjesto Ph nacrtani benzenov prsten?Zadatak 16 je bio baš dobar!U knjizi "10 kemijskih pokusa" koju sam dobila na natjecanju našla sam pokus sa pepeljarom,novčićem,itd...Jeste li ga i Vi tu našli(ili ste se sami sjetili)?Još jedno pitanje u vezi kemijskog udžbenika(tekst o jednadžbama).Da li je ona golema treća jednadžba uopće izjednačiva?Prve dvije sam izdjenačila,ali zadnja!!!Još jednom pohvala organizatorima i školi na gostoprimstvu.Pogotovo je bilo super na zatvaranju.Malo bi koji član komisije radio sklekove pred drugima.Ovo je bilo najbolje natjecanje na kojem sam dosad bila.Nemam riječi za sve to!Hvala i komisiji pred kojom sam radila pokus(bili su super),kao i profesoru Vrkljanu za pomoć pri izradi pokusa prije natjecanja.Sve u svemu,bilo je prekrasno(šteta zbog kiše na Brijunima)! P.S.Oprostite na predugačkom "pitanju".Morala sam Vas pohvaliti za sve!

Ime i prezime: Iva Kasum iva.kasum@zg.hinet.hr

Iva, počnimo od zadataka.

Zadatak 15. Priznao bih i metilbenzen (u krajnjoj liniji tako je Petra Stijena Prgomet i odgovorila). Iskreno, piše toluen jer ima manje slova. Toluen je staro ime, a metilbenzen je sisematsko. Priznao bih i neke druge, lančaste diinske, odgovore jer ne smatram da učenik u toj fazi učenja kemije mora (i može) poznavati i prepoznavati kemizam organskih molekula. Bitno je samo da je odgovor smislen i u skladu s nomenklaturom.

Zadatak 16. Ovaj problem upoznao sam i rješavao pred nekih dvadesetak godina, a izvornik je kako prof. Raos i piše u knjizi. :))

Ona treća jednadžba jest rješiva, no treba se zaista dosta potruditi. Vjerujem da nećeš odustati i da ćeš ju uspjeti uravnotežiti. Ni tisuće nisu previše. (Auuu...)

Drago mi je da obilaziš sve naše stranice (upravo sam proširio tekst o izjednačavanju).

Hvala Iva na svim pohvalama i nama je bilo lijepo s tobom.

Hvala i u ime Pjera.

Ništa nije predugačko.

Pozdrav.

P.S.

Nadam se da ćemo se vidjeti i sljedeće godine.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr