Što se događa tijekom uvođenja ugljikova dioksida u vodu i koja je jednadžba kemijske reakcije??

Ime i prezime: Bernarda Resman nresman@net.hr

Tijekom uvođenja ugljikova dioksida u vodu najprije dolazi do njegova djelomičnog otapanja, dakle CO2(g) prelazi u CO2(aq). Manji dio otopljenog CO2 reagira s vodom dajuću ugljičnu kiselinu (H2CO3), a zatim dio nastale ugljične kiseline disocira dajući hidrogenkarbonatni (HCO3) i karbonatni ion (CO32–). Sve su te reakcije povratne, pa ih treba pisati s dvjema strelicama, jednom iznad druge, od kojih jedna ide s lijeva na desno, a druga obrnuto.

Da sad ne ponavljam što je već ranije rečeno, kratak i pojednostavljen odgovor na svoje pitanje možeš naći ovdje, a nešto opširniji u članku Sedra, autora Kristijana Kovača, u našoj rubrici Kemijski udžbenik. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr