koja su svojstva alkohola?tražio sam na tražilici i nije mi ništa došlo pod svojstva alkohola.hvala vam puno

Ime i prezime: dini matevukovic@hotmail.com

Na koja svojstva misliš? Fizikalna su dosta raznolika. Neki alkoholi su tekućine, a drugi pak krutine. Struju ne vode baš naročito (slabije od vode), a viskoznost (onim tekućima) isto varira.
Kemijska svojstva se svode na svojstva hidroksilne skupine (budući da je jedino ona definirana). Nosioce iste može se oksidirati do aldehida ili ketona (ako alkohol nije tercijarni) ili do kiselina (ako alkohol nije ni sekundarni).
Može se u alkohol ubaciti komad kakvog alkalijskog metala i dobiti alkoksid. S lužinama to ne ide tako lako jer je voda puno jača kiselina od alkohola.
Može se hidroksilna skupina zamijeniti s kakvim halogenom pa će nastati alkil-halogenid.
Naravno da toga ima još, ali ne da mi se pisati.
Osim toga, ni ovo malo nije zajedničko svim alkoholima. Uvijek se nađe neki koji se ponaša drugačije i pokvari lijepu uprosječenu sliku (poput fenola koji ima hidroksilnu skupinu na benzenskoj jezgri pa je prilično kiseo).

Uzgred rečeno, zašto nisi upisao riječ "alkoholi" u tražilicu e-škole? Ima dosta odgovora koji se prilično dotiču alkohola, često i samo njih.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr