Poštovani, učenici koji su izabrali kemiju kao izborni predmet na "probnoj maturi" u eksperimentalnome dijelu imaju ponuđena tri pokusa. Pokus br. 2 vezan je na temu "Osmoza". Biste li mi mogli reći nešto detaljnije vezano za osmozu? Također, zamolio bih vas da mi odgovorite na pitanje (budući da je ovaj pokus "kreativan", a ja nemam iskustva s pokusima) kako bih mogao s 3 kokošja jajeta i voćem (limunom, jabukom, narančom...), šećerom i octom napraviti navedeni pokus vezan za osmozu. p.s. ne tražim da mi riješite test, već samo date poticaj. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Stjepan Čota dr-jekyll@live.com

Jedini način da se riješiš neiskustva s pokusima je da da ih počneš raditi. Stoga bih ti preporučio da jaja i voće koje imaš naprosto ubaciš kamo je već predviđeno i gledaš što će se zbiti te potom porazmisliš zašto se zbilo što se zbilo.
Ne znam hoće li ti pomoći ili te samo zbuniti ako kažem da je doslovan prijevod osmoze guranje.
Možeš i, ako ti se hoće, uzeti svinjsko crijevo za kobasice, naliti u njega otopine kuhinjske soli, dobro ga zavezati i takvo uroniti u vodu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr