koja je razlika između alkena i alkina.trba mi odgovor na ovo pitanje hitno.unaprijed hvala

Ime i prezime: nexhmedin bujari dinbujari@hotmail.com

Alkeni su ugljikovodici koji u svojim molekulama sadrže barem jednu dvostruku vezu između dvaju ugljikovih atoma (C=C), dok su alkini ugljikovodici koji sadrže barem jednu trostruku vezu između dvaju ugljikovih atoma (C≡C).

Najjednostavniji alken je eten. Molekulska formula etena je C2H4, a sažeta strukturna formula etena je H2C=CH2. Drugo ime za eten je etilen. To se ime danas smatra zastarjelim, ali se još uvijek znade naći u literaturi.

Najjednostavniji alkin je etin. Molekulska formula etina je C2H2, a strukturna formula etina je H–C≡C–H. Drugo (zastarjelo) ime za etin je acetilen. Etin se može pripraviti djelovanjem vode na kalcijev karbid, o čemu smo već pisali na e-školi kemije (pretraži stare odgovore tražilicom). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr