Izračunaj množinsku koncentraciju dušične kiseline masenog udjela 63% ako je gustoća 1,38 g/cm3 pri 20 °C? Hvala... i imala bi još jedno pitanje: Zašto postoji ion Bi3+ a ne postoji ion N3+?

Ime i prezime: marija marinović

1. Maseni udio dušične kiseline (w) definiran je kao omjer mase (čiste) dušične kiseline i mase otopine kiseline.
w = m(HNO3) / m(HNO3(aq))
Gustoća otopine (d) je pak omjer mase otopine i njezine gustoće.
d = m(HNO3(aq)) / V(HNO3(aq))
Spajanjem gornjih dviju jednadžbi dobijamo
w = m(HNO3) / d * V(HNO3(aq))),
odnosno
w * d = m(HNO3) / V(HNO3(aq)).
Nadalje, kako znamo da je množina tvari omjer mase i molarne mase te tvari, vrijedi
w * d = (n(HNO3) * M(HNO3))/ V(HNO3(aq)),
što možemo preurediti u izraz
(w * d) / M(HNO3) = n(HNO3) / V(HNO3(aq)),
u kojemu na desnoj strani prepoznajemo množinsku koncentraciju.

2. Osnovni razlog takve razlike u ponašanju bizmuta i dušika jest u razlici njihovih promjera. Velikom je kationu puno lakše odcijepiti još jedan elektron nego li malomu (sila električnog privlačenja opada s kvadratom udaljenosti). Iz toga slijedi da je energija ionizacije za bizmut bitno manja od one za dušik, a po tomu i da je elektronegativnost dušika veća od one bizmuta.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr