dobar dan...o ovom mi referatu ovisi hoću li imati 5 ili 4 iz kemije...dobila sam zadatak da napravim referat o prve četiri karboksilne kiseline...moram znati njihove reakcije i dobivanje, formule i ostalo....i moram imati puno slika... molim Vas pomozite mi!

Ime i prezime: dora l doryady@gmail.hr

Slike mrava (jer je mravlja kiselina prvi put pripravljena 1670. suhom destilacijom mravi), boca vina (jer se ocat lako dobije ako se vino ostavi na zraku), kantica masti (jer je trivijalno ime propanske kiseline propionska, što ugrubo znači prva masna kiselina) i preznojenih ljudi kako jedu maslac namrštenih lica (jer butanske ili maslačne kiseline ima i u znoju i u pokvarenom maslacu, što oboma daje karakterističan miris) bile bi sasvim dovoljne ako iznađeš priče oko njih. Početak u neku ruku već imaš, a mnogo podataka ima na Wikipediji. Čak i više nego što ti treba. Ako te ipak uhvati želja za više podataka, pokušaj dobaviti kakvu stariju knjigu iz organske kemije.
Nego, što fali četvorki?

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr