Dan! Ako se u epruvetu u kojoj se nalazi NaOH i fenolftalein doda jaka kiselina, npr. HCl (iste konc.) otopina se obezboji - sve jasno. A ako se doda voda, isto se obezboji. Znači, razlika je u tome da se treba dodati veća količina vode nego kiseline da bi se ta ista otopina obezbojila? Puno hvala, pozzz

Ime i prezime: Barbara Safarić barbara5smile@gmail.com

Fenolftalein je pH-indikator – tvar koja je pri različitim pH-vrijednostima otopine različito obojena. E sad, ako imaš otopinu natrijeva hidroksida (koja nije suviše koncentrirana), tada će dodatak fenolftaleina obojiti takvu otopinu purpurno. Želiš li da se otopina obezboji, moraš sniziti pH-vrijednost iste. To možeš postići na dva načina:

1) razrjeđivanjem
2) neutralizacijom

Razrjeđivanje, naime, smanjuje koncentraciju hidroksidnih iona jednostavnim povećanjem volumena otopine (c1V1 = c2V2, shvaćaš i sama), dok neutralizacija kiselinom smanjuje koncentraciju hidroksidnih iona smanjenjem množine istih u otopini uz (najčešće) mnogo manje izraženo (nekad čak i zanemarivo) povećanje volumena.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr