dobar dan...je li ugljikov dioksid laksi ili tezi od zraka? hvala

Ime i prezime: M.K littledog@net.hr

Najbolje je da to provjeriš pokusom. Uzmi npr. običnu staklenu čašu (od koja 2-3 dL) i stavi na njeno dno čajnu žličicu natrijeva hidrogenkarbonata (sode bikarbone) i malo octa. Primijetit ćeš da dolazi do reakcije u kojoj nastaje nekakav plin (vidjet ćeš po pjenjenju). Kad je reakcija u toj čaši gotova, pokušaj lagano "preliti" plin (koji zapravo ne vidiš) iz prve čaše u drugu, čistu čašu (pri tome pazi da ne preliješ i tekućinu s dna čaše). Zatim uzmi zapaljenu šibicu i uroni je u tu drugu čašu. Promotri što se događa. Imaj na umu tri stvari:

1. Plin koji je teži od zraka zadržavat će se u reakcijskoj posudi i moći ćeš ga preliti slično kao i npr. vodu.
2. Plin koji je lakši od zraka "pobjeći" će čim se u reakciji oslobodi.
3. Ugljikov(IV) oksid ne podržava gorenje.

Razmisli o te tri činjenice i pokušaj sam(a) objasniti pokus i donijeti zaključak koji će biti odgovor na tvoje pitanje.

P.S. Pokus nemoj raditi na propuhu jer postoji vjerojatno da neće uspjeti.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr