Ovako, imam jedan zadatak...evo ga:Zadana je molekula NH3. Izračunaj:a)masu prosječne molekule NH3 b)broj molekula u 5 g uzorka Pod a) sam računala po formuli mf(NH3)=Mr(NH3)*u i dobila rezultat 28,28 *10 na -27u kg. Zanima me je li točan. Pod b) sam dobila rezultat N(NH3)=0,26 *10 na 24u Isto tako me zanima je li točan. Molim Vas da mi odg u što kraćem vremenu jer imam ispit. Unaprijed zahvaljujem!!!

Ime i prezime: Marija Šimić marijasimic2@net.hr

Pod a) si dobro izračunala,, no pod b si zeznula vjerojatno utipkavajući u digitron brojke ili nešto slično ili nisi napisala do kraja pitanje,, ako je pitanje koliko se molekula amonijaka nalazi u 5 g, s obzirom da si izračunala prosječnu masu molekule samo ukupnu masu podjeliš s prosječnom masom jedne molekule i dobiješ 1,77*1023 .

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr