Maloprije sam Vam poslala jedno pitanje ,ali sam pronašla još nešto pa Vam moram poslati još jedno...:) Možete li mi malo opširnije opisati POSTUPKE s OTPADOM- mislim na otpad koji ostaje nakon izvođenja POKUSA?! Nigdje na internetu ne mogu pronaći ništa opšrinije...pa ako biste mi mogli odgovoriti što prije jer je prilično hitno...unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Jelena Brekalo jelena_8@net.hr

To prije svega ovisi o tome što su produkti (zaostatci) pokusa. U ovome slučaju najbolju bi ti pomoć trebala(o) pružiti tvoj nastavnik iz kemije.
Naravno, ne na način da ti izravno kaže odgovore, već na takav način da te savjetom i pitanjem usmjeri prema rješenju.
Nakon takve pomoći, ti bi trebala iskoristiti svoje znanje kemije i predložiti neko rješenje. Lijepo bi bilo da to rješenje znaš i objasniti.

Primjerice, na kraju pokusa može kao produkt reakcije zaostati neki živin spoj.
Što se mogu pitati?
Što treba učiniti?
Smijem li talog ili otopinu koja sadrži živu baciti u izljev?
Ukoliko ne smijem, zašto ne smijem? Kako živa utječe na eko-sustav?

Tražeći odgovore na ovakva pitanja dobro ćeš preispitati svoje znanje kemije i razumijevanje njene uloge u tvojem (i našem) svakodnevnom životu.

Možda takav način razmišljanja potakne da drukčije razmišljaš o kemiji.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr