Ne mogu shvatiti razliku između energije ionizacije i afiniteta za elektrone... Na jedno ovdje postavljeno pitanje o afinitetu odgovor je: "Elektronski afinitet (Ea) je energija potrebna da se jednostruko negativno nabijenom ionu oduzme jedan elektron, tj. energija procesa X- --> X + e- ". Zar nije energija ionizacije energija potrebna za izbacivanje elektrona iz atoma? I, također, rečeno je u tome odgovoru: "često se navodi da je to energija koja se oslobodi kada se neutralnom atomu doda jedan elektron, što je samo drugi način da se kaže ista stvar". Kako to može biti isto? Zašto se, kad se govori o Ei, spominje neutralan atom, a kad se govori o Ea, onda se spominje negativno nabijen ion? Je li svejedno radi li se o neutralnoj čestici ili ne? Hvala.

Ime i prezime: Katja Kustura katja_kustura@hotmail.com

Ovako:
Energija ionizacije je energija procesa
A -> A+ + e-,
dakle procesa kada se elektron izbacuje iz neutralnog atoma pri čemu nastaje kation.
Elektronski afinitet je energija procesa
A- -> A + e-,
dakle kada se iz aniona izbacuje elektron pri čemu nastaje neutralan atom. Primjeti da je riječ o dva bitno različita procesa.
Nadalje, ako se za bilo koji proces A -> B treba utošiti neka količina energije, tada se pri obratnom procesu B -> A, ista ta količina energije mora osloboditi što slijedi iz zakona očuvanja energije. Dakle, izjava "pri procesu A -> B utoši se energija E" znači posve istu stvar kao i pri procesu B -> A oslobodi se energija E" jer svaka od te dvije izjave automatski za sobom povlači i onu drugu.
Nadam se da ti je sada jasnije.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr