Napravi otopinu: A 500ml portion of a 50 mmol 1-1 sodium acetate (pufer pH 6.8),added to 50ml 1-propanol to a final concentration of 4mol 1-1. Pomoć što mi je činiti. Srdačan pozdrav i veliko hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Željko Kelnerić zeljko.kelneric@gmail.com

Ovisi. Ukoliko izvorno tekst u stvari glasi: "A 500 ml portion of a 50 mmol l-1 sodium acetate (pufer pH 6.8), added to 50 ml 1-propanol...", tada ti je načiniti otopinu natrijeva acetata množinske koncentracije 50 mmol l-1, te 500 mL te otopine pomiješati s 50 mL 1-propanola.
Ukoliko pak u tekstu izvorno ne stoji to, nego doslovno ono što navodiš u pitanju, tada je ili riječ o tiskarskoj pogrešci, ili nemam pojma što to znači (možda je to nekakvo lokalno izražavanje sastava smjese koje se je prije 50-ak godina rabilo u dva-tri laboratorija, a koje bi mi bez dodatnih podataka bilo vrlo teško dešifrirati), tako da uistinu ne znam što bi ti bilo činiti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr