U uzorku koji sadrži 0.9 mol SO3. a) kolika je masa S i O? b) kolika je brojnost S i O? Molim Vas da mi riješite zadatak. Unaprijed HVALA!

Ime i prezime: Ivan Vukosav ivukosav@inet.hr

Ivane,

ukoliko je množina molekula SO3 0,9 mola onda ti mogu pomoći. Naime kad govorimo o množini onda je obvezno navesti vrstu jedinki o čijoj množini govorimo. U ovom slučaju pretpostavljam da je riječ o množini molekula sumporovog(VI) oksida.

a) masa jedinki jednaka je umnošku njihove brojnsoti i mase pojedine jedinke, tj., umnošku množine i mase po jedinici množine

m = NArmu = nNAArmu

kako je umnožak NA i mu jednak 1 g mol-1 produkt ArmuNA zapravo predstavlja masu mola određenih jedinki, tj., molarnu masu, M. Time gornji izraz postaje

m = nM.

E sad imaš li 0,9 mola molekula SO3 onda je u njima 0,9 mola atoma S i 3 puta toliko atoma O. Vjerujem da sada to znaš i sam izmnožiti.

b) Znaš li množine (a to smo maločas riješili) ne bi smio biti problem izračunati brojnosti.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr