u ponedjeljak pišem ispit iz kemije pa bi odgovor trebao što prije. valencije prilično kužim, a pošto taj put nisam bila na satu, a nitko mi nezna objasnit zašto je Hg2O živin (II) oksid? valencija kisika je 2 znači da je višekratnik isto 2. i onda je pitanje: 2 podijeljeno sa kojim brojem daje 2? odgovor je jedan. i zašto je onda u rješenju (II) oksid ako tu valencija nije II nego I? Je li riječ o nekoj grešci ili? također naš nastavnik priča o nekim ljuskama sa elektronima. (svojstva nekog kem.elementa određuje broj e- i to broj e- u zadnjoj ljusci) pa bi me zanimalo što su to tzv. ljuske i kako mogu odrediti koliko ima elektrona u svakoj i koliko ih uopće ima? unaprijed hvala i molim odgovor što prije.

Ime i prezime: nikolina katic nikolina.katic@gmail.com

Nije neobično da ti nitko ne uspijeva objasniti zašto je Hg2O živin(II) oksid - on to, naime, nije. Hg2O je formula živina(I) oksida, kao što si to i sama jako lijepo zaključila. Formula živina(II) oksida bila bi HgO.
Što se elektronskih ljusaka tiče, ne bih se na tvojemu mjestu oko toga previše brinuo - sve ćeš to naučiti kada za to dođe vrijeme. Za sada recimo samo da svi elektroni nisu u atomu poredani ravnomjerno, nego nekoliko njih "kruži" bliže jezgri, nekoliko malo dalje, nekoliko još dalje itd. tako da su "poredani" u "slojeve" kao ljuske luka, pa se i ti "slojevi" onda zovu elektronske ljuske. (Ovo je dosta slikovit prikaz, kao što možeš vidjeti iz količine navodnika. Stvarnost je bitno kompliciranija.) Broj elektronskih ljusaka u pojedinom atomu određuje u kojoj se periodi periodnoga sustava taj element nalazi. Vodik dakle ima jednu elektronsku ljusku, kisik dvije, fosfor tri i td.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr