Ako je Kc=2,38*10 na -3, izračunajte Kp kod iste temperature (T=1000K i DELTA NI(razlika između stehiometrijskih koef.) JE -3)! Da li je moguće da je razlika između stehiometrijskih koeficijenata -3?? Molim vas da mi odgovorite što prije!! HVALA!

Ime i prezime: slavica jurašković slavica_89@net.hr

Ako misliš na apsolutnu vrijednost stehiometrijskih koeficijenata, ne vidim zašto razlika zbroja apsolutnih vrijednosti stehiometrijskih koeficijenata plinovitih produkata i zbroja apsolutnih vrijednosti stehiometrijskih koeficijenata plinovitih reaktanata ne bi bila negativna. Npr. N2(g)+ 3 H2(g) → 2 NH3(g)

Ovdje ti ta razlika iznosi –2. Inače kad si izvodiš taj izraz kojim dovodiš u odnos Kp i Kc, kao konačni izaz dobiješ Kp = Kc(RT)Σν. Stehiometrijski koeficijenti reaktanata su negativni a produkata pozitivni. Tako je u prethodnom primjeru stehiometrijski koeficijent za dušik –1, za vodik –3, a za amonijak 2.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr