Želeći dobiti dušik, stavili smo u epruvetu komadić magnezijeve vrpce i dokapali malo dušične kiseline. Tako nam se u epruveti razvio narančasti NO2. Koja bi bila jednadžba reakcije i zašto nije nastao dušik?

Ime i prezime: Antonio Kobeščak drazen.kobescak@zg.htnet.hr

Tonkec,
vjerujem da i sam možeš napisati jednadžbu koja ti se zbila u epruveti s obzirom da si sam izvodio eksperiment, znaš reaktante, a prema opažanjima možeš pretpostaviti i produkte (NO2, magnezijev nitrat i voda). Često se desi kao što i sam znaš da u eksperimentu dobijemo nešto drugo od onoga što smo očekivali i kako smo si napisali na papiru.
Koji će produkti nastati ovisi o uvjetima eksperimenta, na ovoj stranici http://www.chemicool.com/elements/magnesium.html
imaš opisana razna svojstva magnezija a međuostalim da primjerice sa 15M HNO3 kao produkti reakcije nastaju dušikovi oksidi. Možda u tvojoj epruveti i je nastao dušik ali se jako brzo oksidirao s obzirom na uvjete (reakcija je izuzetno egzotermna, nisi radio u inertnoj atmosferi već na zraku..). Tako isto kad ti kao produkt nastaje NO, on se oksidira u NO2 i ti upravo njega zamjećuješ zbog prilično očite bojice.
Nadam se da si zadovoljan odgovorom, ako ne javi se:)

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr