Pozdrav. Imam jedno pitanje i zamolio bih Vas da mi što je prije moguće odgovorite jer se pripremam za natjecanje. Pitanje je sa županijskog natjecanja 2003./2004. g. za 2. razred: Pri temperaturi 623C i konstantnom tlaku 30 bara zagrijavaju se male količine plinovitog dušika i vodika. Ako se uzme stehiometrijska količina plinova, ravnoteža će se uspostaviti kad parcijalni tlak dušika bude 4 bara. Izračunajte konstantu ravnoteže za reakciju dobivanja amonijaka. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Ime i prezime: Matej Lakošeljac slakosel@inet.hr

Uzmeš li u početku stehiometrijsku količinu plinova (tj. n(N2) : n(H2) = 1 : 3), kako se god ravnoteža pomicala, množine tih plinova će uvijek ostati u stehiometrijskom odnosu. Dakle, kako je ukupan tlak konstantan i iznosi 30 bara, tada imamo:

p(N2) = 4 bar
p(H2) = 3 · 4 bar = 12 bar