Evo nekoliko pitanja i molio bih da odgovori budu u skladu sa natjecanjem(dakle da povjerenstvo priznaje takve odgovore) Pri kojoj koncentraciji kiseline H3O+ ioni prelaze u H+ ione?? Pošto se povečanjem konc. kisline smanjuje udio H2O pretpostavljam da H3O+ ioni prelaze u H+ ione. Ako je pitanje koji su ioni u npr. konc. H2SO4 treba li napisati H3o+ ili H+??? Također ako je pitanje koji su ioni u octenoj kiselini(valjda ne konc.)treba li napisti prve ili druge? Da li se uopće inzistira na pisanju oksonijeva iona kao nositelja kiselih svojstava ili je dovoljn pisati H+??? 2. pitanje:Postoji li organska lužina???

Ime i prezime: Jure Pičulin juretherebel@hotmail.com

 


Ne jamčim da će odgovor biti u skladu s onim što misle županijske komisije jer mi iskustvo govori da se mišljenje istih ponekad ne slaže s činjenicama. Naravno, ne valja isključiti ni mogućnost da nešto sad napisano bude odudaralo od stvarnosti.
Slobodni protoni po svojoj prilici nisu baš nešto što postoji u otopinama. Kad bi isti postojali, bile bi to toliko jake Lewisove kiseline (protoni su ipak drastično manji od atoma) da bi se odmah vezali za prvi nevezni par elektrona koji bi naletjeli. Prema tome, može se reći da se hidronijevi (ili oksonijevi) ioni ni pri kojim koncentracijama ne premeću u molekule vode i slobodne protone jer potonjih nema.
U koncentriranoj sumpornoj kiselini opet neće biti slobodnih protona jer će oni biti vezani na molekule sumporne kiseline (H3SO4+). Kod ledene octene kiseline (tako se trivijalno naziva bezvodna octena kiselina) imaš ekvivalentnu situaciju. Općenito se u čistih protonskih otapala zbivaju reakcije oblika: HA + HA ↔ H2A+ + A- koje se nazivaju autoprotolizama.
U jednadžbama se protoni nađu zato što je tako jednostavnije pisati, ali svejedno treba imati na umu da ih u vodenim otopinama nema.

Organska lužina je po svojoj prilici oksimoron jer se lužinama nazivaju vodene otopine hidroksida alkalijskih i zemnoalkalijskih metala te amonijaka. No, zato postoje superbaze koje često budu organski spojevi (npr. litijev diizopropilamid ili Grignardovi reagensi).

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija