Pozdrav!Imam pitanje...Koji od navedenih iona ima najmanji radijus? K+, Li+, Cs+, Ca2+ Zašto? Je li u spoju NH4Cl prisutna ionska veza i zašto? Postoji li spoj KH i kako se zove?Molim vas da mi pojasnite jer imam ispit. Unaprijed hvala!;-))

Ime i prezime: Marija Šimić ashely12@net.hr

(1) Od navedenih iona najmanji polumjer ima Li+ jer njegov elektronski omotač ima samo dva elektrona smještena u jednoj jedinoj orbitali (konfiguracija 1s2).

(2) U amonijevom kloridu imamo i kovalentnu, i ionsku vezu. Četiri veze koje povezuju atome vodika sa središnjim atomom dušika u amonijevom ionu (NH4+) su kovalentne, dok je veza između amonijeva i kloridnog iona ionska.

(3) Da, spoj kemijske formule KH postoji i zove se kalijev hidrid. Burno reagira s vodom pa ga treba čuvati zaštićenoga od vlage, najbolje u mineralnom ulju.

(4) Molim te da ubuduće postavljaš svako pitanje zasebno jer je nama tako lakše odgovarati. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr