molim vas odgovorite mi što hitnije,ako možete do četvrtka... nigdje ne mogu pronaći kakav miris ima etil-etanoat... negdje piše da miriše na voće a negdje da miriše na ljepilo ili na odstranjivač za nokte, a u literaturi koju imam nema tog primjera. pokus sam napravila i miriše mi na ljepilo no možda mi nije sve izreagiralo, a trebam djeci objasniti pa mi više nije jasno što je od svega toga točno.

Ime i prezime: josipa josipa_1984@hotmail.com

Etil-acetat se rabi kao otapalo u mnogim ljepilima, tako da mnoga ljepila imaju miris etil-acetata. Odstranjivači (laka, nadam se) za nokte obično su bazirani na acetonu te im od njega potječe i vonj. U nekim vrstama voća uistinu ima etil-acetata, a još je izraženija njegova aroma u vinu, ali u svim tim prirodninama miris mu je pomiješan i s drugim aromama pa ga je teško prepoznati.
Moj bi savjet bio da, budući da si već pripravila nešto etil-acetata, djeci kojoj budeš o tome pričala doneseš uzorak, pa neka oni sami odluče na što im on vonja.
Pozdrav.

P. S. Molio bih te da se u buduće potpisuješ punim imenom i prezimenom.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr