Mogu li se nazivi sljedećih alkohola pisati drugačijim redosljedom? etan-1,2-diol propan-1,2,3-triol Što nastaje gorenjem estera i gore li oni uopće? HVALA.

Ime i prezime: Mirela Oštrek

Mogu, ali onda imena neće biti ispravno napisana.
Imena organskih spojeva redovito na početku imaju (ako za tim postoji potreba) prefikse koji označavaju neglavne skupine, u sredini ime osnovnog ugljikovodika i na kraju sufiks koji označava glavnu skupinu. Ispred prefiksa i sufiksa po potrebi dolaze brojke (lokanti) koje označavaju na kojim se atomima nalaze ti supstituenti.
Iako su esteri u principu zapaljivi, moguće je zamisliti i kakav nezapaljiv ili barem teško zapaljiv.
Gorenjem estera koji sadrže samo ugljik, vodik i kisik (uz dovoljno kisika) nastaju ugljikov dioksid i voda, a za ostale ne bih htio pogađati. Da je gorenje jednostavan proces, ne bismo tako često viđali dim.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr