Dobar dan ! možete li mi objasniti zašto kod esterifikacije karbo. kis. daje OH a alkohol H ? Žašto CaH2 ima više vrelište od NaH? Zahvaljujem!!

Ime i prezime: Vedran Barbarić

Kako bismo saznali otkud što potječe potrebno je prvo na papiriću raspisati razne moguće mehanizme te reakcije,, a onda slijedi prava zabava - eksperimentalno to dokazati. Primjerice u procesu fotosinteze pitanje je da li kisik koji nastaje potječe iz molekule vode ili ugljikova dioksida, i naravno imamo samo dvije pretpostavke il je jedno ili drugo. Kako bi pokazali otkud potječe u prvom eksperimentu su upotrijebili radioaktivno obilježen kisik u molekuli ugljikova dioksida a u drugom radioaktivno obilježen kisik u vodi. Nastali kisik je bio radioaktivan samo u slučaju drugog eksperimenta iz čega proizlazi zaključak da kisik potječe iz vode. O mehanizmu esterifikacije sam već pisala http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=5836
Meni osobno to i je najzabavniji dio kemije i općenito znanosti, proučiti kako nešto uistinu fukcionira. Kako bi se i sam upustio malo više u tu priču bilo bi dobro da proučiš Lewisove baze i kiseline i sam se probaš uputiti u taj divan svijet mehanizama.

A sad malo što se tiče vrelišta, kako bi odredio koja tvar ima više vrelište prvo se moraš zapitati kakve međumolekulske privlačne sile prevladavaju među njima. U tvom primjeru imaš dva ionska spoja među kojima prevladava Coulombova privlačna sila, koja je proporcionalna naboju, a obrnuto proporcionalna kvadratu radijusa. Kako ion kalcija ima duplo veći naboj od iona natrija iz toga slijedi da će kalcijev hidrid imati više vrelište.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr