molim vas da mi što prije odgovorite na pitanje zašto se kod udarca čekićem kristali različitih soli razmrve, a kristali metala deformiraju? unapreijed hvala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ime i prezime: Monika monika7808@net.he

Odgovor leži u načinu povezivanja čestica koje grade ionske odnosno kristale metala.

Metalnu vezu možemo opisati kao atomske srži (to je atom bez valentnih elektrona) i elektronski plin (čine ga valentni elektroni) koji ih okružuje i drži na okupu. Jedno od svojstava koje se može povezati s takvim načinom međusobnog vezanja atoma unutar kristala metala jest kovkost, ili sposobnost deformacije kristala metala primjenom mehaničke sile.

Kod molekulskih i ionskih kristala povezivanje je drugačije, te se kod njih ne može zapaziti takvo svojstvo (kristalić joda bio bi smrvljen isto kao i kristalić soli).

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr