Ovo pitanje je vezano za fizikalnu kemiju, koji spojevi su obojeni? Zašto? Organski i anorganski spojevi? Hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Zvonimir Lacković lacko.017@gmail.com

 


Obojeni će biti oni spojevi koji apsorbiraju u vidljivom dijelu elektromagnetskog spektra. To će raditi oni spojevi čija je elektronkta struktura takova da fotoni koji odgovaraju vidljivoj svjetlosti (dakle valne duljine od oko 380 nm do 750 nm) mogu pobuditi njihove elektrone u viša energijska stanja.
U pravilu se to događa u spojeva prijelaznih metala te kod organskih spojeva s konjugiranim dvosrukim vezama/aromatskim sustavima, tj. u kojima su elektroni delokalizirani preko razmjerno velikog prostora (npr. u protoniranom fenolftaleinu elektroni su delokalizirani preko dva benzenska prstena, a u deprotoniranome preko tri - posljedično, protonirani fenolftalein (u kiselom mediju) apsorbira nama nevidljivo ultraljubičasto zračenje pa ga vidimo kao bezbojnog, a deprotonirani (u lužnatom) apsorbira u vidljivom području te ga vidimo purpurnog).
Teško je, međutim, a često i nemoguće, pogledom na formulu pa čak i strukturu nekog spoja procijeniti hoće li biti obojen ili koje će biti boje (sjeti se samo modroga bakrovog(II) sulfata pentahidrata i bezbojnog ga (bijelog) bezvodnog). Stoga gornje valja shvatiti kao okvirna uputstva, a nipošto kao definitivne zakonitosti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija