Pozdrav! Znam da bih trebala znati odgovor na ovo pitanje, ali ne znam. Što je to Lewisova veza, Lewisova simbolika i Lewisova struktura te Lewisova formula??? Više bih voljela da mi objavite primjere tako da mi bude lakše! Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Mateja Benjak matejabenjak@yahoo.co.uk

Lewisova veza bi eventualno bilo neko vrlo starinsko ime za kovalentnu vezu. :)

Kemijske veze, u principu, dijelimo na tri temeljne vrste: ionsku, kovalentnu i metalnu.
Sve su one iste naravi: uglavnom električna sila.
Razlike se očituju u svojstvima tvari te shodno tome i modelom kojim ih tumačimo.

Kovalentnu vezu tumačimo modelom stvaranja zajedničkih elektrona (najčešće jedan, dva ili tri elektronska para, a ponekad i samo jedan elektron, npr. u molekuli H2+).

Često se govori da je to tip veze koji nastaje između atoma nemetalnih tvari, no to je poprilično uskogrudno pa to valja izbjegavati.
Za kovalentnu vezu je dakle najvažnije da je utemeljena na stvaranju zajedničkog (veznoga) elektronskog para.

Pri crtanju strukturnih dijagrama molekula danas se koristimo Lewisovom simbolikom.
Lewisove simbole dijelimo na točkice, crtice i slova.
Točkice predstavljaju valentne elektrone i raspoređene su oko slovnoga simbola u parovima (s tim da to nije nužno).
Crtice (vezne crtice) predstavljaju zajedničke elektronske parove (osim u nekim specifičnim slučajevima poput već spomenute molekule H2+).
Na kraju ostaje i slovni simbol koji predstavlja srž atoma (jezgru i unutarnje elektrone).

Bitno je naglasiti da ispravno nacrtana Lewisova strukturna formula nužno mora sadržavati sve valentne elektrone.

Iskoristit ću ovu priliku i naglasiti još jednu stvar koju sam primjetio kao čestu grešku:
vezne parove valja prikazivati isključivo veznim crticama, a ne nekim iksićima ili sličnim izmišljenim znakovima.

Nadam se da je pomoglo.

Pozdrav.