Molim vas što prije odgovorite: Izračunaj masu potrebnog litijevog hidroksida ako 3 astronauta borave 12 dana u svemirskoj letjelici,uz pretpostavku dasvaki od njih svakoga dana proizvede 1 kg ugljikova dioksida.

Ime i prezime: Rebeka Volarević

Litijev hidroksid se rabi u podmornicama i svemirskim letjelicama za uklanjanje ugljikova(IV) oksida iz zraka; on naime veže ugljikova(IV) oksid pri čemu nastaje litijev karbonat i voda. Može se rabiti bilo bezvodni litijev hidroksid, bilo litijev hidroksid monohidrat (LiOH·H2O), ali se ipak prednost daje bezvodnomu, jer je potrebna manja masa za odgovarajući učinak, a uz to reakcijom nastaje manje vode. Tvoji astronauti zacijelo imaju bezvodni litijev hidroksid.

Tebi je dakle učiniti ovako:
1. Izračunaj ukupnu masu ugljikova(IV) oksida koji će sva trojica proizvesti tijekom cijelog boravka.
2. Izračunaj ukupnu množinu ugljikova(IV) oksida (rabeći masu iz 1.)
3. Napiši uravnoteženu jednadžbu reakcije litijeva hidroksida s ugljikovim(IV) oksidom.
4. Iz jednadžbe reakcije pogledaj omjer množina u kojemu litijev hidroksid i ugljikov(IV) oksid reagiraju.
5. Temeljem omjera iz 4. i množine CO2 iz 2. izračunaj množinu (za reakciju potrebnog) litijeva hidroksida.
6. Prema rezultatu iz 5. izračunaj masu (za reakciju potrebnog) LiOH.

Vjerujem da bi ti ovo trebalo biti dovoljno.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr