Dobar dan!!! Mene zanima ako imam napisati kemijsku formulu magnezijeva nitrida. Ako znam da je Mg dvovalentno, a ne znam koliko je N valentno kako da odredim formulu.... Šta bi ja trebao naučiti valncije napamet od svih tih nitrida, sulfida, fosfida... I možete li mi reći koje zbirke zadataka ili dodatne uđbenike koristim za dodatnu nastavu kemije za 8. razred? Hvala unaprijed na odgovoru!!!

Ime i prezime: Ivan Varošanec ivan.hr.cro@hotmail.com

Jednostavno pravilo kod svih tih nitrida, sulfida i inih je da će jednoatonmi anioni sedamnaeste skupine biti u pravilu jednovalentni, šesnaeste dvovalentni, petnaeste trovalentni i td. Zbog te i sličnih periodičnosti svojstava, govorimo o periodnom sustavu elemenata. Puno više o valencijama elemenata naći ćeš upisivanjem riječi "valencija" u tražilicu e-škole.
Što se tiče valencije dušika u nitridima, ona je jednaka kao i u amonijaku (koji nastaje reakcijom nitrida s vodom), pa i tako možeš zaključiti kolika je ona.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr