Dobar dan! Koji je od sljedećih procesa egzoterman? a) Na(g) -> Na(s) b) Na(g) -> Na+(g) + e– c) NaCl(s) -> Na+(g) + Cl–(g) d) Cl2(g) -> 2 Cl(g) Hvala!

Ime i prezime: Vedran Barbarić

Pogledajmo što pojedini procesi predstavljaju.
Pod a) je opisana desublimacija natrija, tj. kondenzacija natrijevih para u krutinu. Hoće li se pri tome energija osloboditi ili utrošiti? Ako to ne vidiš iz prve, pokušaj razmisliti o suprotnom procesu: trebamo li (kruti) natrij zagrijati (dovesti mu energiju) da bismo ga pretvorili u paru, ili će se to dogoditi kada ga hladimo (odvodimo energiju). Uopće, isparavaju li tvari pri grijanju ili pri hlađenju? Je li isparavanje onda egzotermno ili endotermno? A ako je jedan proces egzoterman, njemu suprotan mora biti endoterman (i obrnuto, naravno).
b) nam kaže da atomu natrija trebamo odcijepiti elektron pri čemu nam ostaje natrijev kation. Moramo dakle razdvojiti negativno nabijeni elektron od pozitivno nabijenog kationa. Čestice suprotnih naboja se međusobno privlače. Moramo li dakle utrošiti energiju da bismo razvukli dvije čestice koje se međusobno privlače, ili će se pri tome energija osloboditi?
Pod c) ponovno imamo razdvajanja pozitivno nabijene čestice od negativno nabijene, situacija je dakle slična kao pod b) te će i odgovor biti isti.
d) opisuje kidanje kemijske veze. U pravilu, da bi se išta pokidalo, moramo utrošiti energiju, a za kemijske veze to vrijedi beziznimno.
Vjerujem da bi ti ovo trebalo biti dovoljno.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr