PCl5---Cl2+PCl3 povratna rekcija tokom koje se razlozilo od 4 moll-a PCl5 65%.Izracunati konstantu ravnoteze ove reakcije.Molim vas,ako mozete da mi uradite ovaj zadatak.Unapred mnogo hvala!!!!!!!

Ime i prezime: DIJANA MITROVIC diksi@ptt.yu

Konstanta ravnoteže neke reakcije jest veličina koja opisuje sastav sustava u ravnoteži. Taj se sastav može izraziti pomoću koncentracije (ukoliko su reaktanti i produkti otopljeni), tlakova (ukoliko sau plinovi) ili množinskog udjela.
Za početak odredimo množine pojedinih reaktanata i produkata u ravnoteži: Ukoliko je početna množina PCl5 bila 4 mol, a izreagiralo je 65% početne količine, to je u ravnoteži prisutno (1 - 0,65) * 4 mol = 1,4 mol nerasadnutog PCl5. Iz jednadžbe reakcije vidimo da raspadom svake molekule PCl5 nastaje po jedna molekula PCl3 i jedna molekula Cl2. Iz toga slijedi da će, uz pretpostavku da u početku reakcije nije bio niti jedan produkt prisutan (što nije u zadatku navedeno, ali bez iste zadatak nije moguće riješiti) u ravnoteži množine oba produkta biti jednake i iznositi 0,65 * 4 mol = 2,6 mol.
Budući da je reakcija iz zadatka u plinskoj fazi (što opet nije navedeno u tekstu zadatka, ali ja to, na svu sreću, znam) nama bi valjalo napisati tlačnu konstantu ravnoteže, tj. takovu gdje je sastav ravnotežne smjese izražen preko tlakova sastojaka, dakle:
Kp = p(PCl3) * p(Cl2) / p(PCl5).
Kako su nama poznate množine, porabom jednadžbe stanja idealnog plina dobijamo odnos množine i tlaka
p = nRT/V,
što možemo uvrstiti gore, dobivajući
Kp = (RT/V)n(PCl3) * (RT/V)n(Cl2) / (RT/V)n(PCl5),
što nakon malo sređivanja daje
Kp = (RT/V)n(PCl3) * n(Cl2) / n(PCl5)
iz čega vidimo da nam nedostaju zadani reakcijski uvjeti (temperatura i volumen reakcijske posude) - konstanta izravno ovisi o ovim dvjema veličinama. Koncentracijsku konstantu također ne bismo mogli izračunati bez zadanog volumena reakcijske posude.
Konstanta ravnoteže koju bismo mogli definirati je racionalna konstanta (definirana preko množinskih udjela).
kako je množinski udio neke tvari omjer množine te tvari i zbroja nmožina svih komponenata to bismo nakon malo uvrštavanja dobili za konstantu
Kx = (1 / n(PCl3) + n(Cl2) + n(PCl5)) * ((n(PCl3) * n(Cl2) / n(PCl5)),
odnosno po uvrštavanju svih množina 0,731, međutim jedina konstanta koju ovdje ima smisla navoditi jest tlačna, te stoga vjerujem da su podatci o volumenu i temperaturi pogreškom propušteni. Tim više što svaka ravnoteže ovisi o temperaturi tako da bilo koji navod konstante ravnoteže bez navedene temperature na koju se on odnosi nema previše smisla.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr