Na jednom od državnih testova koje sam skinuo s vaše stranice našao sam zadatak koji glasi:Pripremljenu otopinu klorovodične kiseline,pH=2, razrijedimo tisuću puta,pa još tisuću puta i još tisuću puta.Pokušao sam ga rješiti,ali mi već nakon drugih tisuću puta ispada da je otopina lužnata,što nije moguće.Objasnite mi postupak rješavanja ovakvih tipova zadataka.Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Zlatko Brkljača brkljaaa@yahoo.com

Isprika što si toliko dugo čekao odgovor.

Koncentraciji H+ iona u vodenim otopinama doprinosi ukupna koncentracija neke kiseline odnosno neke baza i disocijacija molekula vode na H+ i OH- ione. Kod visokih koncentracija kiseline koncentracija H+ iona toliko je veća od količine kojom voda doprinosi disocijacijom da se ova potonja može potpuno zanemariti. Međutim, ako je koncentracija kiseline manja od ~10-6 mol dm-3 onda se ne smije zanemariti. Pri još nižim koncentracijama kiseline koncentraciji H+ iona više doprinosi disocijacija vode nego sama kiselina. Zbog toga koncentracija H+ iona razrjeđivanjem kiseline ne može biti manja od 10-7 mol dm-3. Beskonačnim razrjeđenjem kiseline dobili bi čistu vodu.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr