dobar dan ! možete li mi reći od kojih je tvari načinjena legura "nordisko zlato" koji su maseni udjeli i omjeri? Možete li mi naoisati imena što više legura i od čega se sastoje? ZAHVALJUJEM !!!

Ime i prezime: Vedran Barbarić

Nordijsko se zlato pravi od 89% bakra, po 5% cinka i aluminija i 1% kositra. Napisao sam masene udjele, a omjere iz udjela nije problem izračunati — naprosto podjeliš udjele koje želiš usporediti.
Zbilo se prije nekoliko godina da je Večernji list kovanice s likovima nogometnih reprezentativaca (koje su se prodavale uz novine) taktično nazvao zlatnicima, dok je sitnim slovima pisalo da je u pitanju nordijsko zlato.

Legura ima vrlo mnogo i ne vidim smisla u tome da nabrajam nekolicinu onih za koje znam. Preporučio bih ti da zaviriš u Tehničku enciklopediju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr