Ja ne kužim razliku između polarnih i nepolarnih molekula. Nepolarne molekule imaju težišta naboja u istoj točki, a polarne ne. Nije mi jasno što ta rečenica želi reći,tj. što su to težišta naboja , kako da to prepoznam? Molim vas što prije odgovor. Unaprijed,zahvaljujem se!

Ime i prezime: Ivana Blaško ivana.blasko@hi.t-com.hr

Na to sam pitanje dosta opširno i slikovito odgovorio ovdje. Ako ti to ne bi pomoglo, evo još jedne slikovite usporedbe. Zamisli da ispružiš ruke prema naprijed i da te dvoje prijatelja prime svatko za jednu ruku i počnu vući. Što će se dogoditi?

A sada zamisli da raširiš ruke tako da jedna pokazuje desno, a druga lijevo, i da te dvoje prijatelja počnu natezati jedan (ili jedna) na lijevu, a drugi (ili druga) na desnu stranu. Što će se sada dogoditi?

Prva situacija slična je situaciji u molekuli vode; atomi vodika odguruju od sebe elektrone prema kisiku, a kako atomi vodika ne stoje na suprotnim stranama nego su pod kutom, raspodjela naboja će biti takva da će molekula biti polarna. Druga je situacija slična situaciji u molekuli ugljikova dioksida; atomi kisika stoje na točno suprotnim stranama, pa bez obzira koliko oni vukli elektrone prema sebi, raspodjela naboja je simetrična i molekula je nepolarna. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr