Što je pentil,njegova sazeta i sazeto strukturna formula?

Ime i prezime: vedrana vojnović

Riječ pentil može imati dva značenja: pentilni supstituent i pentilni radikal. Pentilni supstituent je supstituent izveden iz (običnog, ravnolančanog) pentana zamišljenim uklanjanjem jednog atoma vodika metilne skupine. Možemo ga zapisati kao:

CH3CH2CH2CH2CH2

ili sažeto C5H11–. Bitno je uočiti da supstituenti ne postoje kao diskretne kemijske vrste; supstituent je čisto nomenklaturni pojam. Kada primjerice opisujemo spoj pentilbenzen, možemo reći da je to benzen u kojemu je jedan vodikov atom zamijenjen pentilnim supstituentom.

Drugo je pentilni radikal. To je kemijska vrsta čija je struktura

CH3CH2CH2CH2CH2·

Točkica označuje nespareni elektron. Pentilni radikal je krajnje nestabilan i čim nastane, odmah se pregrađuje u nešto stabilnije (najprije u kakav sekundarni ili tercijarni karbokation, a zatim izreagira s praktički prvom molekulom na koju naiđe).

U tekstovima se znade vidjeti i zapis n-pentil, gdje oznaka n dolazi od obični (engl. normal), da bi se naznačilo da se radi baš o običnom, normalnom pentilu, a ne o recimo izopentilu, neopentilu ili čemu trećemu. Tu oznaku nije potrebno pisati jer kada se napiše samo pentil, podrazumijeva se da se radi o n-pentilu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr