Kako odrediti oksidacijske brojeve organskih jedinjenja: CH3CHOHCH3 i CH3COCH3

Ime i prezime: Dino Buljubašić dino_18_4e@hotmail.com

Oksidacijski broj vodika je u pravilu +I, a oksidacijski broj kisika –II (postoje, dakako, i iznimke). Oksidacijski broj ugljika treba odrediti za svaki ugljikov atom posebno, tako da nacrtamo strukturni dijagram molekule, svakom atomu ugljika najprije pripišemo nulu i zatim za svaku n-struku vezu s atomom elementa koji je elektronegativniji od ugljika (npr. kisik, dušik, halogeni...) dodamo n, a za svaku n-struku vezu s atomom elementa koji je elektropozitivniji od ugljika (npr. vodik, metali itd.) oduzmemo n. Veze C–C ne uzimamo u obzir.

Konkretno, za atom ugljika metilne skupine izopropanola krenemo od nule, imamo tri veze C–H, znači triput oduzmemo po jedan, dobijemo –III, i vezu C–C ne računamo, dakle oksidacijski broj tog atoma je –III. To, naravno, vrijedi za oba atoma metilne skupine, kako u izopropanolu, tako i u acetonu. Za "srednji" ugljikov atom u izopopanolu krenemo od nule, dvije veze C–C ne računamo, za jednu vezu s vodikom od nule oduzmemo jedan, dobili smo –I, i zatim još dodamo jedan jer imamo jednu vezu s kisikom, pa je konačni oksidacijski broj nula. Za "srednji" ugljikov atom u acetonu krenemo od nule, dvije veze C–C ne računamo, a budući da imamo dvostruku vezu s kisikom, dvaput nuli dodamo po jedan, pa dobijemo +II.

Mi se inače na PMF-u u Zagrebu držimo IUPAC-ovih pravila prema kojima se oksidacijski brojevi pišu rimskim brojevima (a oksidacijski broj nula riječima), da bi se tako razlikovali od nabojnih brojeva, koje zapisujemo brojkama. To napominjem zato da te ne bi zbunio moj zapis, jer znam da mnogi ne vode brigu o toj razlici.

Više o oksidacijskim i nabojnim brojevima i njihovu određivanju možeš naći u našoj rubrici Kemijski udžbenik, u članku Nenada Judaša, a i drugdje na internetu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr