dobar dan....zanima me jedan zadatak...kolika je mnozinska, a kolika masena koncentracija 98% sumporne kiseline, ako je gustoca 1,86g/cm??? i ako mi neko moze objasniti kada i zasto povecanje tlaka pomice ravnotezu u jed?? unaprijed hvala

Ime i prezime: Petra Borošak petra.borosak@hotmail.com

 


1. Dakle, zadana je gustoća sumporne kiseline i maseni udio iste.

γ(H2SO4) = m(H2SO4) / V(otopina)

γ(H2SO4) = w(H2SO4) · m(otopina) / V(otopina)

Sada se valja sjetiti da je ρ = m / V, pa se umjesto gornjeg izraza dobiva:

γ(H2SO4) = w(H2SO4) · ρ(otopina)

Želimo li izračunati množinsku koncentraciju, najbolje je krenuti od izraza s kojim smo se već susreli par redaka iznad:

γ(H2SO4) = m(H2SO4) / V(otopina)

γ(H2SO4) = M(H2SO4) · n(H2SO4) / V(otopina)

Sjetimo li se da je c(X) = n(X) / V(otopina tvari X), onda se gornji izraz može napisati kao:

γ(H2SO4) = M(H2SO4) · c(H2SO4)

Iz čega je očigledno:

c(H2SO4) = γ(H2SO4) / M(H2SO4)

Relaciju koja povezuje masenu koncentraciju i zadane veličine već smo izveli, pa korištenjem iste gornji izraz lako preobražavamo u konačan oblik:

c(H2SO4) = w(H2SO4) · ρ(otopina) / M(H2SO4)

Sada ti valja samo u obje dobivene formule uvrstiti zadane podatke i to je to (doduše, molarnu masu sumporne kiseline morat ćeš sama izračunati, ali to ti ne bi smjelo predstavljati problem).


2. To se događa u situacijama kad je zbroj stehiometrijskih koeficijenata ispred svih plinovitih sudionika kemijske reakcije (dakle, i reaktanata i produkata) različit od nule. Evo dva primjera:

a) H2(g) + I2(g) <=> 2 HI(g)

U ovom primjeru, promjena tlaka neće nikako utjecati na ravnotežu, jer se u kemijskoj reakciji ne mijenja ukupna množina plina, tj. jedna molekula vodika i jedna molekula joda daju dvije molekule jodovodika. Računica je jasna. Primijeniš li kriterij sa stehiometrijskim koeficijentima, vidjet ćeš da je 2 – 1 – 1 = 0, dakle, tlak neće pomicati ravnotežu u ovom slučaju.

b) N2(g) + 3 H2(g) <=> 2 NH3(g)

Ovaj je pak primjer očigledno drugačiji. Iz četiri molekule (1 molekula dušika, 3 molekula vodika) nastaju dvije, pa će se povećanjem tlaka ravnoteža pomicati udesno. Zašto? Le Chatelierovo načelo kaže da se sustav odupire promjeni stanja u kojem se nalazi. Dakle, povećaš li u drugom slučaju vanjski tlak, sustav će na to "odgovoriti" pretvaranjem dodatne količine dušika i vodika u amonijak, ne bi li tako smanjio ukupnu množinu plina, tj. ukupni tlak unutar spremnika u kojem se reakcija događa.

Pozdrav,

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija